– „Будимо реални, тражимо немогуће“, чувена је студентска парола током демонстрација у мају 1968. године, која данас, такође у мају, али више од пола вијека касније, у Републици Српској звучи као научна фантастика. Данас се студентске вође овдје срећни сликају са својим вођом, захвални за обећаних 100 КМ помоћи. Данас нема студентског и младалачког бунта, који је угушен у постављању подобних кадрова и у студентске организације, који вођени новом паролом, смишљеном од стране њиховог вође: „Можете бити најбољи студент и стручњак, али ако нисте у власти, све је то заблуда“, пристају и на оваква понижавања, да би се увукли у тај систем и тако остварили све своје личне амбиције. Ти студенти говоре само у своје лично име, јер има нас много који не пристајемо да будемо купљени нашим новцем, него тражимо више, боље, па и немогуће – поручио је Стефан Гаврић, предсједник Савјета младих ПДП-а.
Гаврић каже да је разочаран понизношћу колега који без имала срама захваљују за тих 100 КМ:
– Тај новац је наш, то је новац из народног буџета и припада свима нама. Не заслужују млади само тих предизборних 100 КМ, него много више, а прије свега заслужујемо подједнаку шансу да да се остваримо професионално, да остајемо, радимо и добро живимо у Републици Српској. Не требају нама мрвице бачене од властодржаца да бисмо гласали за њих, него слободна воља и могућност да градимо бољу и успјешнију Републику Српску. Од државе нам треба помоћ да се, кроз програм јефтине станоградње за младе, осамостаљујемо раније добијајући могућност да купимо прву некретнину. Треба Република Српска и све њене институције да коначно схвате да млади људи нису социјална категорија, него најдинамичнији фактор у сваком друштву. Треба нам подршка за запошљавање и самозапошљавање и то без партијске књижице – каже Гаврић.
Гаврић каже да се дио тога може остварити кроз јасне програме подршке младима:
– Потребно је да сви бизниси који покрећу млади људи до 30 година буду ослобођени плаћања пореза на добит, као и свих комуналних такси и накнада, да привредни субјекти буду ослобађи од плаћања пореза на плату запослених радника до 30 година старости, и то оних послодаваца који на период дужи од три године запошљавају младе људе, коришћење фондова Европске уније који се тичу запошљавања младих, а који до сада нити су били употријебљени, нити је било ко размишљао о њима као развојној и економској прилици, као и увођење степенастог опорезивања дохотка за млађе од 30 година. Сви млади са 18 година треба да имају јединствену снижену стопу пореза, која се протоком сваке животне године увећава за по 1 проценат, до пуног износа у 30. години. То је дио ПДП-овог Програма обнове Републике Српске који се тиче младих и који умногоме може побољшати наш положај. На крају, имам само једну поруку властима: Нећемо вашу мислиостињу, хоћемо будућност – навео је Гаврић.
Подијели: