Живимо у тренутку када цијене свакодневно дивљају и у којем су многе земље донијеле неке пакете помоћи, и привреди и становништву, само се у Републици Српској и Босни и Херцеговини ништа није десило.
Рекла је ово Јелена Тривић, потпредсједница ПДП-а и посланик у Народној скупштини Републике Српске.
– Подсјетићу да је огроман раст прихода од индиректних пореза, по основу виших цијена које су порасле и прије украјинске кризе, а настављен је даљи и још бржи раст након украјинске кризе, повећала се и потрошња становништва и можемо рећи да је држава већ наплатила те приходе, а ниједна марка није враћена ниједном грађанину Републике Српске – рекла је Тривићева.
Она је додала да је опозиција имала приједлог на Представничком дому који је прошао, али је пао у Дому народа, а који је био најбоља, најбржа и најефикаснија мјера да се помогне и становништву и привреди, а то се тицало укидања акциза на гориво и смањења ПДВ-а на основне животне намирнице.
– То је пало 16. марта, а онда 18. марта имали смо сједницу Народне скупштине Републике Српске у којој је владајућа већина усвојила закључке да ће у парламентарну процедуру на нивоу БиХ опет упутити приједлоге ових закона и рекли су да ће те мјере важити од првог априла. Данас је десети април, никакав приједлог није упућен на нивоу БиХ и грађани требају знати да због СНСД, који има већину у Дому народа и има могућност да све ово обори на Дому народа, плаћају скупље гориво а посљедично су веће и друге цијене, с обзиром да цијене горива диктирају цијене и другх производа. Дакле, укидањем акциза гориво би било аутоматски јефтиније минимално 40 фенинга.– навела је Тривићева.
Она каже да се то није десило, а прикупљају се огромни приходи од индиректних пореза, који су у само прва три мјесеца ове године већи за 400 милиона у односу на исти период прошле године, а да при том ниједна марка није враћена онима који су већ платили те порезе.
– Ја се питам до кад ће држава убирати екстра приход од ове ситуације, а грађани бити све сиромашнији и сиромашнији јер ово највише утиче на најсиромашније слојеве становништва који највећи дио својих буџета троше управо на основне животне намирнице, а њихове цијене највише расту. И ако већ нису хтјели и нису имали слуха да се укину акцизе и да се смањи ПДВ на основне жиивотне намирнице, а такав примјер имамо у Хрватској која је уз један свеобухватан пакет мјера обезбједили једнократне новчане помоћи за најугроженије категорије, ја позивам власти Републике Српске, да ако већ нису хтјели да уграде ову мјеру о којој сам причала везано за акцизе и ПДВ, да морају вратити становништву, барем оним најугроженијим карегоријама, корисницима социјалне помоћи и пензионерима, да врате дио средстава у виду трансфера односно једнократних новчаних помоћи – истакла је.
Она каже да власт планира да држе ову ситуацију док се не уђе у љето, па да онда кажу да ће да повећавају плате у јавном сектору, повећавају пензије за одређени проценат, али људи требају преживјети до љета, а новца има.
– Дакле, пензионерима се у овом моменту може исплатити 100 марака једнократне новчане помоћи, за оне са најнижим пензијама и већи износ, а оним социјално угроженим категоријама који су на евиденцијама центара за социјални рад. Грађани треба да знају да за то новца има. Мјера једнократне новчане помоћи кроз трансфер пензионерима и социјално угроженим категоријама није популистичка, јер кризни услови траже брзе и хитне мјере помоћи стога позивам владу да се изјасни по овом приједлогу – рекла је Тривићева.
Тривићева је рекла да је Хрватска донијела један овакав свеобухватан пакет гдје су они рекли и смањење ПДВ, и пакети једнократне помоћи, и неке друге мјере које су донијели, само се у Републици Српској ништа није десило.
– Ниједна једина мјера није донесена у циљу помоћи становништву, а ни привреди. Јер ово везано за акцизе би помогло и привреди. Дакле не знам шта чекају, отприлике знам њихову логику, да се уђеу неко вријеме пред изборе па да они иду и глуме неке доброчинитеље, да поможу становништву. Опет понављам, цијене су отишле ненормално управо за оне животне намирнице које у буџетима најсиромашнијег дијела становништва се и највише користе јер они највећи дио прихода својих буџета користе за основне животне намирнице, а држава је од раста цијена већ убрала екстра приход – закључила је Тривићева.