15.6.2023

Бореновић: Власт у Републици Српској је сваког човјека задужила дупло више него власт у ФБиХ

Tabela zaduženosti

- Показатељ који најбоље осликава колико је Република Српска у озбиљним финансијским проблемима, има лош кредитни рејтинг и да власт лоше управља дугом је показатељ који се тиче задужености по глави становника. У Републици Српској, на основу процјене броја становника, сваки грађанин је по основу јавног дуга задужен 5.674 КМ, док је сваки грађанин у ФБиХ од своје власти задужен 2.940 КМ – рекао је на данашњој конференцији за медије предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић представљајући Информацију о стању јавне задужености БиХ у 2022. години коју је Савјет министара упутио Парламентарној скупштини.

Бореновић је рекао да је Босна и Херцеговина задужена у износу вишем од 13 милијарди КМ, од чега је Република Српска задужена 6 милијарди и 355 милиона КМ, ФБиХ 6 милијарди и 525 милиона КМ. Нешто већи је спољни дуг ФБиХ, али је унутрашњи дуг Републике Српске двоструко већи у односу на ФБиХ.

- Гледајући задуженост по глави становника, власт у Републици Српској је скоро двоструко више задужила своје грађане, од бебе до пензионера, него власт у ФБиХ. То је врло туробан показатељ који говори колико је лоше и неодговорно владајућа структура у Републици Српској узимала кредите и оптерећивала сваког човјека и будућност Републике Српске. Ово су новци од којих глава заболи, посебно људе са врло малим платама и пензијама, а сви ми то враћамо из буџета – рекао је Бореновић, додајући и да су показатељи и оптимистични, јер се мјере на бази званичног броја становника, а свјесни смо да је тај број доста нижи.

Истиче да је евидентно да је задуживањем емисијом обвезница, само у 2022. години Република Српска је имала 9 емисија у износу од скоро 300 милиона КМ са периодом доспијећа до 10 година, каматном стопом од 2,70% до чак 6,00% и да је стање укупног дуга 1 милијарду и 174 милиона КМ, док је ФБиХ имала 4 емисије обвезница од 130 милиона КМ, са каматном стопом од 1,55% до 3,45%, те да је укупно задужена 590 милиона КМ.

- Исто нам говори емисија трезорских записа, коју власти узимају на период од 3 до 9 мјесеци у току једне године. Република Српска је прошле године имала 6 емисија трезорским записима у износу од 193 милиона КМ на период од 3 до 6 мјесеци са каматном стопом од 0,40% до 1,60%, укупно се по овом основу задуживши за 86, 30 милиона КМ, док је ФБиХ имала једну емисију трезорских записа од 50 милиона КМ, по негативној каматној стопи од – 0,03%. ФБиХ је чак зарадила, а Република Српска је у исто вријеме плаћала високе камате за краткорочне емисије – рекао је Бореновић.

Каже да ово говори колико је у истом дијелу свијета, у истој земљи и једнаким условима, један ниво власти, у овом случају власти Републике Српске, много лошије управљала дугом и колико Српска због неодговорности власти, неодговорне и катастрофалне финансијске политике, има лош кредитни рејтинг и неповјерење кредитора.

- Све ово захтијева озбиљнију политику реструктуирања укупног дуга Републике Српске и смањивање годишње рате кредита која је близу милијарде КМ, што је скоро 40% изворних прихода. То је црвена линија на којој Република Српска стоји већ годинама, а не постоји визија власти да се растеретимо дуговања која плаћамо и која ће плаћати будуће генерације. Нажалост, оваква политика се наставила и у овој години и према нашим подацима, до сада имамо већ око 370 милиона КМ нових кредитних задужења по каматним стопама од преко 5% - рекао је Бореновић.

Бореновић је нагласио да је једна једина активирана јавна гаранција у БиХ она гаранција којом је Република Српска преузела обавезу враћања кредита за пропало предузеће „Никола Тесла“ фамозног Драгана Вучетића, некадашњег економског савјетника Милорада Додика.

- За његов кредит Република Српска је гарантовала народним новцем и из буџета је вратила скоро 6 милиона КМ за ово пропало предузеће и остало је да се врати још 820 хиљада КМ. То су бачене паре грађана Републике Српске који се могао искористити за вртиће, болнице, социјална давања... – навео је Бореновић.

Коментаришући изјаву Милорада Додика да Бореновић треба да види колика је камата у Црној Гори, рекао је да га апсолутно не интересује.

- Нека власт у Црној Гори одговара свом народу како се задужују, а ова власт одговара народу Републике Српске. Нека Додик одговори како је могуће да намјешта каматну стопу од 6%, када се сваки грађанин у банци може задужити по стопи и нижој од 4%? Да ли излази у сусрет кредиторима, ко су они, ко су купци обвезница? Зашто не каже ко је узео обвезнице на Лондонској берзи и коме су омогућили зараду од 140 милиона КМ? Коме је омогућио провизију од тог посла и стрпао у џеп 10 милиона КМ? Има ли њега у томе, да ли су то неке приватне комбинације? Да ли користи буџет Републике Српске и кредитна задужења да омогући врло сумњивим кредиторима да остваре енормне зараде? Како му Лондон и Велика Британија ваљају када трреба задужити Републику Српску? Све су то питања за њега и његову клику на која ће кад-тад одговарати пред правосудним органима – поручио је Бореновић.

Посљедње вијести